אופק נדל

המומחים לתל ברוך, תל ברוך צפון ונווה-גן

  • 03-6488874

מה כדאי לבדוק לפני רכישת נכס

 מה כדאי לבדוק לפני רכישת נכס – מבית היועצים של "אופק נדל"ן"

בין אם אתם רוכשים דירה על מנת להתגורר בה ובין אם מדובר בקניית נכס להשקעה, ישנם מספר מרכיבים אותם חשוב לבדוק בשבע עיניים בטרם חותמים על חוזה. חשוב לזכור: רכישת נכס בשוק הנדל"ן הינה עסקה כלכלית משמעותית ומורכבת, סביר להניח שהכי משמעותית ומורכבת עבור אדם פרטי, ועל כן האמרה של חז"ל "סוף מעשה במחשבה תחילה" מתאימה לה במיוחד וכדאי להקדיש לבדיקת הפרמטרים הבאים את כל המשאבים הנחוצים לכך.

1. כיווני אוויר

אחד הפרמטרים הראשונים שבהם אנחנו מתעניינים, לפעמים אפילו עוד לפני הביקור בנכס - ובצדק, שכן לכיווני האוויר השפעה ניכרת על איכות החיים בדירה.

דירה עם 3 כיווני אוויר עדיפה כמובן על כזו עם 2 בלבד, כאשר נדרש לשים לב שכיוון צפון הינו בעל מינימום חשיפה ישירה לשמש. כיוון מערב מאפשר הגעת בריזה נעימה בשעות בין הערביים (בתנאי שמדובר בסביבה פתוחה יחסית) וכיוון מזרח ממלא את הבית באור וחום השכם בבוקר אולם לאחר מכן יוצר בית מוצל. כיוון דרום מומלץ לאוהבי האור והשמש.

2. סביבה

כשמדובר בדירה להשקעה, לסביבה ישנה השפעה ניכרת על קלות ההשכרה של הנכס. כשמדובר בדירת מגורים, לסביבה יש השפעה של ממש על איכות החיים, כך שבכל מקרה יש לתת את הדעת גם על מה שנמצא מחוץ לדירה ובקרבתה - מרכזים מסחריים, כבישים, תחבורה ציבורית, קרבה לריאות ירוקות ו/או לים, הנוף הנשקף מהחלונות, איכות התשתיות העירוניות וכו'.

3. האם נדרש שיפוץ?

דירות ישנות נהנות מקסם ייחודי אולם במקרים רבים זקוקות לשיפוץ - בין אם בשל תשתיות פיזיות שהתיישנו ובין אם בשל רצון לשנות את תכנון הפנים ועיצוב הדירה. מדובר בהשקעה של כמה עשרות אלפי שקלים ואף מעבר לכך בלא מעט מקרים, וחשוב לקחת זאת בחשבון.

4. הנאים השכנים בעיניך?

לא קל להעריך איך ייראו האינטראקציות עם השכנים (בין אם אתם תגורו בדירה ובין אם תשכירו אותה) רק על סמך ביקור או שניים בבניין, ואמנם בימינו בלא מעט מקרים היחסים בין השכנים בבניינים משותפים כבר אינם חמים והדוקים כבעבר, לטוב ולרע - אולם בכל זאת כדאי לנסות ולבחון האם השכנים נאים בעיניכם.

5. מצב משפטי

שלב קריטי! לא רוכשים דירה בלי לוודא את זהות המוכר וכי הוא אכן בעליה החוקיים של הדירה וכן שאין על הדירה שיעבודים כלשהם, הערות אזהרה או עיקולים, וזאת בנסח טאבו עדכני; לוודא (באמצעות הוועדה המקומית לתכנון ובנייה) שאין חריגות בנייה או ליקויים בבניין; וכן שאין חובות לרשות המקומית (למשל היטל השבחה).

6. אפשרויות השבחה ובפרט תמ"א 38/ פינוי בינוי

כשקונים דירה כדאי להסתכל גם קדימה, שהרי חלק מערכו של נכס הוא גם הפוטנציאל להשביח אותו. בפרט כדאי לבדוק האם ישנן תכניות לבצע תמ"א 38 במתכונת כזו או אחרת, ומה עמדת הרשות המקומית בנידון.

7. חנייה

נושא רגיש וכאוב ביותר ויותר ערים. אם ישנה חנייה פרטית כמובן שהדבר מעלה את ערך הדירה, וחשוב לוודא כי חנייה זו רשומה בטאבו.

8. רטיבויות

רצוי מאוד לבדוק את מצבה הפיזי של הדירה, ובפרט רטיבויות שונות - וזאת באמצעות איש מקצוע מוסמך, שיספק תמונה מהימנה אודות התשתיות השונות כך שתוכלו להעריך בצורה מושכלת אם נדרש שיפוץ, ואם כן באיזה היקף.

9. ארנונה ודמי ניהול

אמנם ביחס לעלות רכישת דירה התשלומים השוטפים עבור ארנונה ודמי ניהול (או ועד בית בבניינים שטרם עברו לחברת ניהול) אינם גבוהים, אולם כדאי לבדוק גם אותם.

10. בתי ספר וגנים

אחרון חביב ולא פחות חשוב מכל השאר: איכות מערכת החינוך בסביבת הדירה היא פקטור משמעותי. אם יש לכם ילדים צעירים, הרי שבתי ספר וגנים משובחים ישפרו את חייהם (וחייכם) לא רק בהווה אלא גם בעתיד, ואם אתם מתעתדים להשכיר את הנכס הרי שקל יותר לעשות זאת, ולגבות מחיר גבוה יותר, כשבסביבה בתי ספר נחשבים, שמטבעם גם מושכים אוכלוסייה חזקה לאזור.

 

מאמר זה כחלק מסדרת המאמרים מבית יועצי אופק נדל"ן | כל הזכויות שמורות.
אופק נדל"ן - אהרון בקר 8, מיקדו סנטר, תל ברוך צפון, ת"א