אופק נדל

המומחים לתל ברוך, תל ברוך צפון ונווה-גן

  • 03-6488874

היתרונות במכירת נכס בבלעדיות

סקר אינטרנטי מקיף שנערך בשנת 2015 גילה כי כמחצית ממוכרי הדירות בארץ עשו זאת בעזרת תיווך. מתוך אלה שנעזרו במתווך כ-15% ניסו קודם לכן למכור את הנכס בכוחות עצמם ולאחר זמן מה הרימו ידיים ופנו לאיש מקצוע בתחום. גם בקרב רוכשי הדירות נרשמו נתונים דומים: החלוקה בין אלה שקנו דירה בלי עזרה של מתווך לבין אלה שרכשו נכס עם תיווך הייתה פחות או יותר 50-50, ובקרב אלה שנעזרו באנשי מקצוע כדי להגיע לנכס האופטימלי מבחינתם כ-80% פנו למתווך מלכתחילה ושאר ה-20% עשו זאת רק לאחר שניסו לאתר דירה מתאימה בכוחות עצמם וכשלו.

הנתונים הנ"ל מעידים על תמונה מורכבת: מצד אחד הציבור הישראלי מסתייג מפנייה לתיווך בבואו למכור או לקנות דירה (בניגוד לאמריקאים ולאירופאים, שכמעט ולא מבצעים עסקאות נדלן ללא תיווך מקצועי), אולם מצד שני לא קל להגיע לעסקה מתגמלת באמת ללא מתווכים.

למה מוכרי דירות נרתעים מפנייה לתיווך?

הסיבה העיקרית מהרתיעה של מוכרי דירות רבים - כאמור אחד מכל שניים עפ"י הסקר וגם להערכתם של אנשי מקצוע המעורים בתחום - היא הצורך לשלם עמלה. בארץ נהוג כי עמלת התיווך מתחלקת בין המוכר לבין הקונה, אולם גם כך כל אחד מהם משלם סכום בלתי מבוטל שעשוי להגיע לכמה עשרות אלפי שקלים, ואפשר להבין את מי שרוצה להימנע מהוצאה זו. אופק נדל"ן גובה מבעלי נכסים במתחם תב"צ ונווה גן מחצית מעמלת התיווך.

סיבה בולטת נוספת היא החשש מפני תיווך אגרסיבי שייצור לחץ לסגור עסקה שהיא לא בהכרח הטובה ביותר אליה אפשר להגיע. חשוב להדגיש כי מרבית המתווכים בענף הנדל"ן מבינים כי בסופו של דבר טובת הלקוח היא גם טובתם שלהם ואינם נוקטים בשיטות אגרסיביות, אולם כמו בכל תחום די בכמה אנשי מקצוע פחות איכותיים כדי להוציא שם רע לענף כולו.

להפוך כל דירה לבונבוניירה

גם בעידן של לוחות אינטרנטיים חינמיים, עדיין יש ערך מוסף אמיתי לשכירת אנשי מקצוע - ובפרט כאמור אם הם איכותיים.

ראשית, מתווך מנוסה יציג כל נכס באופן מושך הרבה יותר מבעליו, ויידע כיצד להדגיש את מעלותיו. עוד קודם לכן הוא יכול לייעץ למי שרוצה למכור דירה כיצד להפוך אותה לאטרקטיבית יותר - לעתים די בצביעת חדר או קיר כדי להפוך את אחד המרחבים המרכזיים בנכס ליפה יותר ובכך להקרין על האסתטיקה של הדירה כולה, שינויים קלים בעיצוב הפנים עשויים אף הם לשדרג את הנכס ובסך הכל ישנם מקרים בהם בהשקעה לא גדולה של זמן, מחשבה וכסף מעלים בצורה ניכרת את ערכה של הדירה, ובסופו של דבר היא נמכרת בכמה עשרות אלפי שקלים יותר מהמחיר שתוכנן מלכתחילה.

חיסכון ניכר בזמן, רווח כספי משמעותי

מחקרים שבוצעו בארץ ובחו"ל הוכיחו שעסקאות עם לקוחות שהגיעו מהעיתון, דרך חברים ומהאינטרנט, לא הניבו את המחיר המקסימלי שניתן היה לקבל עבור הנכס, כשהפער בין המחיר בפועל לערך האמיתי של הדירה עשוי להיות משמעותי מאוד.

יתרון חשוב נוסף של מכירת נכס בבלעדיות הוא החיסכון הניכר בזמן עבור בעל הדירה.

רובנו מנהלים קריירות תובעניות ובאופן כללי הזמן הפנוי העומד לרשותנו מצומצם - מכירת דירה היא פרויקט שגוזל זמן יקר מאוד, ומי שמנסה לעשות זאת בכוחות עצמו מגלה עד מהרה כי הוא נדרש להיות בבית לפרקי זמן ארוכים (כולל מקרים שבהם אדם שהצהיר כי יבוא לראות את הדירה כלל לא מגיע) ובמקביל נגרמת פגיעה בלתי מבוטלת בפרטיות.

החיסכון בזמן מושג גם בזכות הידע הנרחב והמעודכן של המתווך לגבי המחיר הריאלי של הנכס, והנתונים ההשוואתיים ביחס לדירות אחרות – כך שלא מתבזבזים חודשים ארוכים על ניסיונות למכור דירה במחיר גבוה מדי ועל משאים ומתנים עקרים, ומצד שני שירותי תיווך הם גם ערובה לכך שאתם לא מוכרים את הנכס במחיר נמוך מדי או "שורפים" את הדירה בשוק.

מכירה באמצעות המשרד השכונתי

חשוב לדעת שלמתווך שכונתי מאגר לקוחות פוטנציאליים, מתאימים במיוחד, אשר נבנה לאורך זמן – ועובדה זו באה לידי ביטוי לא רק בחיסכון בזמן אלא גם בערך מוסף מבחינת המחיר שבו תמכרו את הדירה.

מכירה באמצעות המשרד השכונתי גם מונעת את התופעה שבה בעלי הנכס מקבלים טלפונים רבים, בעיקר ממתווכים ולאו דווקא אלה הפועלים באזור המגורים שלהם.

כל אותם מתווכים רוצים להראות את הדירה, וחלקם אף מפרסם את הנכס ללא רשות בעליו. התוצאה: זילות הנכס, פרסומים שונים אודותיו כשלפעמים בכל מקום המחיר אחר ובכל מקרה השיווק מאבד מיקוד והופך המוני.

זאת ועוד: ישנם אף מתווכים מזדמנים שעלולים להשתמש בדירה שלכם כ"דירת השוואה" וזאת במטרה לשכנע את הלקוחות שלהם לרכוש נכס אחר.

גם כשמדובר בלקוחות פוטנציאליים אמיתיים ישנו הבדל משמעותי בין אלה המגיעים דרך האינטרנט לבין אלה המגיעים באמצעות משרד התיווך השכונתי: בקבוצה השנייה ישנם לקוחות אשר מבינים את ערכה של התמורה המתקבלת מהשקעה בהכוונה וייעוץ, ובהתאם הם יהיו גם מוכנים לשלם יותר עבור הנכס עצמו, וזאת בניגוד ללקוחות המזדמנים שמחפשים דרך קלה וזולה להרגיש את השוק.

יתרונות המכירה בבלעדיות

  • המשרד מחויב למכור את הנכס ועל כן משקיע את מרב המאמצים כדי להגיע לעסקה משתלמת – ובהתאם סיכויי המכירה עולים.
  • השיווק אינטנסיבי אך לא המוני.
  • פנייה ממוקדת ורצינית לקהל מתעניינים איכותי – ישנו סינון של מי שאינו בשל או אינו רציני דיו.
  • עדכון שוטף של בעלי הנכס בכל נקודת זמן: תוכלו לדעת בדיוק כמה לקוחות ביקרו בדירה שלכם ומי נכנס אל המקום הפרטי ביותר עבורכם.
  • עזרה בהיבטים שונים של הליך המכירה (פיננסית, משפטית ועוד).

 

מאמר זה כחלק מסדרת המאמרים מבית יועצי אופק נדל"ן | כל הזכויות שמורות.
אופק נדל"ן - אהרון בקר 8, מיקדו סנטר, תל ברוך צפון, ת"א