אופק נדל

המומחים לתל ברוך, תל ברוך צפון ונווה-גן

  • 03-6488874

עולם התוכן חזרה לרשימה

שיקולים והעדפות בקניית דירה מקבלן לעומת דירת יד שנייה

2018-10-04

רכישת דירה מעוררת מטבעה אינספור שאלות ולבטים, ואחת העיקריות שבהן היא האם כדאי לקנות את הדירה מקבלן, כלומר כשהיא חדשה לגמרי, או להעדיף דירת יד שנייה. תשובה חד משמעית כמובן שאין, שהרי לכל דירה מאפיינים ייחודיים וגם לכל קונה דירה העדפות אחרות, אולם ישנם מספר עקרונות יסוד שעליהם חשוב לבסס את ההחלטה והנה הם לפניכם.

1. עלויות נלוות

קניית דירה היא ברוב רובם של המקרים העסקה הכלכלית המשמעותית ביותר שמבצע אדם פרטי, ומעורבים בה סכומי כסף גדולים - כשלמחיר הדירה עצמה נלוות הוצאות נוספות.

קניית דירת יד שנייה מתבצעת ברוב המקרים דרך מתווך, כך שיש לקחת בחשבון תוספת של כ-2% למחיר.

מצד שני, לרכישה דרך מתווך ישנם יתרונות בלתי מבוטלים: הניסיון והידע של איש המקצוע יעזרו לכם לאתר דירה שמתאימה לצרכים שלכם באופן האופטימלי, הוא יכול לסייע גם בהיבטים נוספים (למשל מבחינה משפטית או השגת מימון נכון לעסקה) ובעיקר יחסוך לכם זמן יקר וימנע טעויות שעלולות להתגלות כבכייה לדורות מבחינתכם.

עלויות נלוות אחרות כגון שכרו של עורך הדין שמלווה את העסקה הן, בדרך כלל, גבוהות יותר כשמדובר ברכישת דירה מקבלן.

2. דירה להשקעה? קל יותר להשכיר

שיקול שני רלוונטי למקרים בהם רכישת הדירה היא למטרת השקעה: הניסיון המצטבר של אנשי מקצוע רבים מגלה כי למרות שישנן לא מעט דירות יד שנייה מתוחזקות היטב ובעלות קסם ייחודי, עדיין קל יותר להשכיר דירה שזה עתה נסתיימה בנייתה - כך שגם שיקול זה מטה את הכף לטובת אופציית הקנייה מקבלן.

3. מצבו הפיזי של הנכס

באופן טבעי מצבה של הדירה מהווה שיקול משמעותי בעת רכישת נכס שכזה. כשקונים דירת יד שנייה חשוב מאוד לבצע בדיקה מדוקדקת, באמצעות איש מקצוע מוסמך, על מנת לדעת בוודאות מהי מצבה ומה מצב התשתיות השונות בה. בלא מעט מקרים נדרשת השקעה בלתי מבוטלת, בין אם מיידית לאחר רכישת הדירה ובין אם בעתיד הנראה לעין, על מנת להבטיח איכות חיים מקסימלית למי שיתגורר בה.

4. עיצוב פנים ותכנון

כשרכישת הדירה היא למטרת מגורים, אך טבעי הוא שנרצה כי היא תתאים לצרכינו באופן אופטימלי ותעוצב בדיוק כפי שאנחנו אוהבים. קניית דירה מקבלן מבטיחה גמישות מרבית, שהרי כיום מרבית היזמים וחברות הבנייה מאפשרים שינויים, ואפילו משמעותיים, בהתאם להעדפות כל דייר ודייר. קניית דירת יד שנייה, לעומת זאת, מחייבת במקרים רבים השקעה בלתי מבוטלת על מנת להפוך את מרחבי המגורים השונים לכאלה המתאימים לצרכי הדיירים החדשים.

5. סיכון

כשקונים דירת יד שנייה הסיכון כי לא תקבלו תמורה לכספכם נמוך ובעצם שואף לאפס שהרי מדובר בנכס שכבר קיים. רכישת דירה מקבלן כרוכה בסיכון מסוים כי הקבלן לא יעמוד בהתחייבויותיו - במקרים החמורים בניית הבניין כלל לא תסתיים ובמקרים פחות חמורים אך גם כך כאלה הגורמים לנזק של ממש הדירה תושלם אולם לא תעמוד בסטנדרטים המובטחים.

יחד עם זאת כדאי לדעת שישנן דרכים שונות למזער את הסיכון הנ"ל.

6. פיתוח סביבתי

כשרוכשים דירה יד שנייה יודעים, בדרך כלל, בדיוק מה יש בסביבה (ריאות ירוקות, גני ילדים, שירותים קהילתיים וכו'). 

קניית דירה מקבלן, ובפרט בפרויקט שהוא חלק משכונה חדשה או כזו הנמצאת בהתהוות, כרוכה באי ודאות. בדרך כלל בשלב הראשוני הפיתוח הסביבתי נמצא רק בחיתוליו וייתכן שתעבורנה מספר שנים עד שהוא יושלם – ובתקופה זו תסבלו הן מאי נוחות מסוימת והן מהבלגן של עבודות הפיתוח. יחד עם זאת בתום אותה תקופה סביר להניח שתוכלו ליהנות מתשתיות חדישות ומשוכללות.

7. מתי אפשר לברר על המוגמר?

יתרון משמעותי לטובת האופציה של קניית דירה יד שנייה הוא המיידיות. כשאתם רוכשים דירה מקבלן בדרך כלל תיאלצו לחכות שנה-שנתיים עד לקבלת המפתח ובנוסף התאריך המופיע בחוזה עלול להתגלות כלא ריאלי (גם כשמדובר בקבלן אמין, שהרי ישנם דברים שלא תלויים בו).

כשקונים דירה קיימת, לעומת זאת, אתם יודעים בדיוק מתי תיכנסו אליה (כמובן שחשוב להקפיד על חוזה מנוסח היטב), דבר המקל מאוד על ההיערכות לקראת המעבר.

 

מאמר זה כחלק מסדרת המאמרים מבית יועצי אופק נדל"ן | כל הזכויות שמורות.

טופס התקשרותאופק נדל"ן - אהרון בקר 8, מיקדו סנטר, תל ברוך צפון, ת"א